Bu röportajımızda 16 ay kullanılmış olan LG G3 modelini kullanıcısının dilinden anlatacağız.

G3 ün teknik özelliklerine kısaca değinelim.
- 16 gigabaytlık versiyonunda 2 gb ; 32 gigabaytlık versiyonunda 3 gb ram bulunuyor
- 16 ve 32 gb depolama hafızası
- 13 MP arka kamera, 2.1 MP ön kamera
- 5.5" True HD-IPS ekran
- 1440 x 2560 QHD 538 ppi ekran çözünürlüğü
- Snapdragon 801 AC işlemci
- 3000 mah pil
- 149 gram ağırlık
- 128 gigabayta kadar Micro SD kart desteği 
- Ekran Gorilla Glass 3 ile korunuyor
- 2.45 GHZ işlemci hızı

LG, G3 modelini 2014 ün Mayıs ayı sonlarında piyasaya sundu. Telefon çıktığında ekran kalitesi ile bir çok övgü aldı ama bununla birlikte şarj ömrü konusunda sıkıntılar çıkartacağı da bilinen gerçekler arasındaydı.Telefon ilk piyasaya sürüldüğünde Android 4.4.2 KitKat sürümünü kullanıyordu. Kullanıcımızın telefonunda 4.4.2 kitkat sürümü bulunuyor. 

Güncelleme konusunda LG yeterince ilgiyi telefonlarına gösteriyor. G3 ilk çıktığında Android 4.4.2 ile piyasaya sunuldu. Daha sonra 5.0 Lollipop güncellemesini aldı. Söylentilere göre 2016 yılının Mart veya Nisan aylarında 6.0 Marshmallow güncellemesinide alması bekleniyor.

Kullanıcımızla yaptığımız röportaja gelelim. Acaba G3 kullanıcımızda nasıl bir etki bırakmış.
Kullanıcımızın telefonunu 16 aydır kullanmakta olduğunu belirtmiştim. Peki bu kadar zamanda telefonda nasıl değişimler olmuş ve telefonundan memnun kalmış mı bu gibi soruların cevaplarına bakacağız. Şarj ömründen başlayalım. Telefonun şarjı yoğun kullanımda 1 günü çıkarabiliyor. Ama telefon rahat bırakıldığı zaman deşarj süresi 2 güne yaklaşıyor. Kullanıcımızın telefonu 32 gb hafızaya sahip. Donma kasma durumuna gelecek olursak telefona hiç güncelleme yapılmadığından dolayı kasma sorunu çıkıyor. Uzun süreli kullanımda telefonun dış görünüşünde yıpranma olmuyor.

Gelelim günümüzde çok önemli olan konulardan birine; Kamera.
Telefon gayet yeterli bir kameraya sahip. Telefon Full HD fotoğraf ve video çekebiliyor. Günümüzdeki telefonlara bakıldığında kamerası yeterli seviyede. Kullanıcımıza ön kamerasını sorduk ve ön kamerasının daha iyi olmasını isterdim ama çokta kötü değil cevabını aldık. 

Şarj aleti ve kulaklık kalitesini sorduk kullanıcımıza ve memnun olduğunu söyledi.
Kullanıcımız kulaklığın ses kalitesini çok beğendiğini ve kulaklığın kablo kalitesinin çok iyi olduğunu belirtti. Şarj aletine gelecek olursak kullanıcımız gayet memnun olduğunu belirtti sağlam ve telefonu yaklaşık bir buçuk saatte 0 dan 100 e getirebiliyor. Bu arada G3 de 3000 mah pil bulunuyor.

Gelelim cihazın genel performansına..
Cihazın Google Play üzerindeki yüklediği bütün uygulamaları rahatlıkla açabildiğini öğrendik. İnternet hızının da gayet yeterli olduğunu ve 4.5 G desteği olduğunu da öğrenmiş olduk. Ekran büyüklüğü ve ekran kalitesi 538 ppi çözünürlük ile harika bir netlik sunuyor.  Ekran büyüklüğü 5.5" olan telefonda ekranın yüksek çözünürlüğünden dolayı ısınma sorunu ve pil tüketim sorunu yaşanıyor. Telefonun kenarları ısınmadan dolayı çatlıyor ve garanti dahilinde değişim yapılıyor.

Cihazın alındığı zamanlardaki performansı ile 16 ay sonraki performansında çok büyük olmasa da yavaşlama olduğunu belirtti kullanıcımız. Oyun oynarken ve internette gezerken ne kadar ısındığını sorduğumuzda internette gezerken çok fazla ısınmadığını ama oyun oynarken oyunun görüntü kalitesine göre ve kapladığı alana göre ısınmalarda değişiklik olduğunu ve bu tarz yüksek özellik isteyen oyunlarda çok ısındığını belirtti. Kullanıcımızın telefonu Vatan Bilgisayardan alınmış ve 16 aylık kullanımında 1 kez garantiye gönderilmiş. Telefonun garantiye gitmesinin sebebi ısınmadan dolayı kronik sorun olan ekran sararması ve yine ısınmadan dolayı kasada oluşan çatlaklarmış.

Telefonun şu özelliği daha iyi olsaymış dediğiniz bir eksiği var mı sorusunu yönelttiğimizde; şarj süresi yetersiz ve çok ısınıyor cevabını aldık ek olarak kullanıcımız bu telefonu almak isyteyen kişilere tavsiye ettiğini belirtti.

Telefonun kullanıcımız üzerinde bıraktığı etki kısaca şunlar;
- Yeterli performansa sahip.
- Kamera yeterli.
- Şarj ömrü yetersiz.
- Hoparlör sesi yeterli ve kaliteli.


Kullanıcımıza eğer yeni bir telefon almak isteseydiniz bu telefonun marka ve modeli ne olurdu sorusunu yönelttiğimizde iPhone marka telefon almak istediğini ve iPhone 6 ile birlikte 6 dan sonra çıkan ya da çıkacak olan bir telefon almayı düşündüğünü belirtti