Bu röportajımızda 8 ay kullanılmış olan Asus Zenfone 5 modelini kullanıcısının dilinden anlatacağız.

Zenfone 5 in teknik özelliklerine kısaca değinelim.
- 2 gb ram
- 8 ve 16 gb depolama hafızası
- 8 MP arka kamera, 2 MP ön kamera
- 5" Super IPS ekran
- 720 x 1280 HD 294 ppi ekran çözünürlüğü
- Intel Clover Trail+ Atom Z2580 işlemci
- 2110 mah pil
- 145 gram ağırlık
- 64 gigabayta kadar Micro SD kart desteği 
- Ekran Gorilla Glass 3 ile korunuyor
- 2 GHZ işlemci hızı

Asus, Zenfone 5 modelini 2014 yılında Zenfone 6 ile birlikte piyasaya sundu. Telefon çıktığında fiyatı ve özellikleri ile çok sevildi. Tamamen fiyat-performans ürünü olarak üretilmişti. Telefon ilk piyasaya sürüldüğünde Android 4.3 Jelly Bean yazılımını kullanıyordu. Kullanıcımızın telefonunda 4.4.2 kitkat sürümü bulunuyor. 

Güncelleme konusunda Asus yeterince ilgiyi telefonlarına gösteriyor. Zenfone 5 ilk çıktığında Android 4.3 ile piyasaya sunuldu. Daha sonra 4.4 Kitkat güncellemesini aldı ve ardından 5.0 Lollipop ile noktayı koydu. Asus Zenfone 5 ve Zenfone 6 modelleri malesef Android 6.0 Marshmallow güncellemesini almayacak.

Kullanıcımızla yaptığımız röportaja gelelim. Acaba Zenfone 5 kullanıcımızda nasıl bir etki bırakmış
Kullanıcımızın telefonunu 8 aydır kullanmakta olduğunu belirtmiştim. Peki bu kadar zamanda telefonda nasıl değişimler olmuş ve telefonundan memnun kalmış mı bu gibi soruların cevaplarına bakacağız. Şarj ömründen başlayalım. Telefonun şarjı yoğun kullanımda yarım günü ancak çıkarabiliyor. Ama telefon rahat bırakıldığı zaman deşarj süresi 1 günü geçebiliyor. Kullanıcımızın telefonu 16 gb hafızaya sahip. Donma kasma durumuna gelecek olursak telefonda hiç bir şekilde donma kasma olmuyor. Uzun süreli kullanımda telefonun dış görünüşündeki yıpranmasının nasıl değiştiğini sorduk. Uzun süreli kullanımda telefonun arka kapağında renk solması yaşanıyor cevabını aldık.

Gelelim günümüzde çok önemli olan konulardan birine; Kamera.
Telefon tam bir fiyat performans telefonu olduğu için fiyatına göre ve aynı dönemde üretilmiş telefonlara göre gayet yeterli bir kameraya sahip. Telefon HD fotoğraf ve video çekebiliyor. Günümüzdeki telefonlara bakıldığında kamerası geride kalıyor. Kullanıcımıza ön kamerasını sorduk ve ön kamerasının daha iyi olmasını isterdim ama çokta kötü değil cevabını aldık. 

Şarj aleti ve kulaklık kalitesini sorduk kullanıcımıza ve memnun olduğunu söyledi.
Kullanıcımız kulaklığın ses kalitesini çok beğendiğini ve kulaklığın kablo kalitesinin çok iyi olmadığını belirtti. Şarj aletine gelecek olursak kullanıcımız gayet memnun olduğunu belirtti sağlam ve telefonu yaklaşık 90 dakikada 0 dan 100 e getirebiliyor. Bu arada Zenfone 5 de 2110 mah pil bulunuyor. Kullanıcımız telefonu kullanmaya başladıktan 6 ay sonra USB kablosunda temassızlık oluşmuş ve USB nin telefona takılan kısmında kablo soyulmaya ve içindeki elektrik kabloları görünmeye başlamış.

Gelelim cihazın genel performansına..
Google Play üzerindeki yüklediği bütün uygulamaları rahatlıkla açabildiğini öğrendik. İnternet hızının da gayet yeterli olduğunu ama 4.5 G desteği olmadığını da öğrenmiş olduk. Ekran büyüklüğü ve ekran kalitesi üretildiği döneme göre çok iyi durumda olan Zenfone 5 720x1280 P ekran kalitesi ile gayet yeterli düzeyde. Ekran büyüklüğü 5" ve orta büyüklükte bir telefon olduğu için gayet yeterli bir telefon. Telefonun kenar çıtaları biraz büyük yapılmış. Küçük yapılı olsaymış daha güzel bir görünüme sahip olabilirmiş.

Cihazın alındığı zamanlardaki performansı ile 8 ay sonraki performansında çok büyük bir değişikliğin olmadığını hatta neredeyse aynı olduğunu belirtti kullanıcımız. Oyun oynarken ve internette gezerken ne kadar ısındığını sorduğumuzda internette gezerken çok fazla ısınmadığını ama oyun oynarken oyunun görüntü kalitesine göre ve kapladığı alana göre ısınmalarda değişiklik olduğunu ve bu tarz yüksek özellik isteyen oyunlarda çok ısındığını belirtti. Kullanıcımızın telefonu Asus distribütör garantili ve 8 aylık kullanımında hiç garantiye göndermemiş ama garanti servislerinin iyi olmadığını yeterince ilgilenmediklerini ve çok yavaş olduklarını belirtti. Telefonda kronik olarak şarj ömrünün kısa olması gibi bir sorunu varmış. 

Telefonun şu özelliği daha iyi olsaymış dediğiniz bir eksiği var mı sorusunu yönelttiğimizde; kamerası, ses yüksekliği ve şarj süresi daha iyi olsa telefon daha güzel olurdu cevabını aldık.

Telefonun kullanıcımız üzerinde bıraktığı etki kısaca şunlar;
- Yeterli performansa sahip bu fiyata ancak bu kadar olur.
- Kamera yeterli ama biraz daha iyi olabilirdi.
- Şarj ömrü yetersiz.
- Telefonumdan memnunum günlük işlerimi karşılıyor. Telefonda çok fazla zaman geçiren çok oyun oynayan bir kişi için kullanıcımız telefonu önermiyor ama telefonu daha az kullanan kişiler için çok ideal bir telefon.

Kullanıcımıza eğer yeni bir telefon almak isteseydiniz bu telefonun marka ve modeli ne olurdu sorusunu yönelttiğimizde Asus ve LG den başka hiç bir telefon almak istemediğini ve yeni bir telefon almak istese alacağı telefonların Asus Zenfone 2, LG G4 ve LG V10 modelleri olduğunu belirtti.