Bu röportajımızda 8 ay kullanılmış olan General Mobile Android One 4G modelini kullanıcısının dilinden anlatacağız. Bu telefonun Google ile birlikte geliştirildiğini röportajımızın başında belirtmek isterim.

4G nin teknik özelliklerine kısaca değinelim.
- 2 gb ram
- 16 gb depolama hafızası
- 13 MP arka kamera, 5 MP ön kamera
- 5" IPS ekran
- 720 x 1280 HD 294 ppi ekran çözünürlüğü
- Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 işlemci
- 2500 mah pil
- 135 gram ağırlık
- 64 gigabayta kadar Micro SD kart desteği 
- Ekran Corning Gorilla Glass 4 ile korunuyor
- 1.2 GHZ hızında 4 çekirdekli işlemci 

General Mobile, Android One 4G modelini 2015 yılının Mayıs ayında piyasaya sundu. Telefon çıktığında fiyatı ve özellikleri ile çok sevildi. Tamamen fiyat-performans ürünü olarak üretilmişti. Telefon ilk piyasaya sürüldüğünde Android 5.1 Lollipop sürümünü kullanıyordu. Kullanıcımızın telefonunda 6.0 Marshmallow sürümü bulunuyor. 

Güncelleme konusunda Google, telefonlarına yeterince ilgiyi gösteriyor. 4G ilk çıktığında Android 5.1 ile piyasaya sunuldu. Daha sonra 6.0 Marshmallow güncellemesini aldı. Kullanıcımızın dediğine göre 6.0 Marshmallow sürümü telefonu biraz yavaşlatmış.

Kullanıcımızla yaptığımız röportaja gelelim. Acaba Android One 4G kullanıcımızda nasıl bir etki bırakmış.
Kullanıcımızın telefonunu 8 aydır kullanmakta olduğunu belirtmiştim. Peki bu kadar zamanda telefonda nasıl değişimler olmuş ve telefonundan memnun kalmış mı bu gibi soruların cevaplarına bakacağız. Şarj ömründen başlayalım. Telefonun şarjı yoğun kullanımda 1 günü rahatlıkla çıkarabiliyor. Ama telefon rahat bırakıldığı zaman deşarj süresi 2 güne yaklaşıyor. Kullanıcımızın telefonu 16 gb hafızaya sahip. Donma kasma durumuna gelecek olursak telefonda hiç bir şekilde donma kasma olmuyor. Uzun süreli kullanımda telefonun dış görünüşündeki yıpranmasının nasıl değiştiğini sorduk. Uzun süreli kullanımda temiz kullanılırsa hiç bir şekilde bir yıpranma olmadığını öğrendik.

Gelelim günümüzde çok önemli olan konulardan birine; Kamera.
Telefon tam bir fiyat performans telefonu olduğu için fiyatına göre iyi bir kameraya sahip. Telefon Full HD fotoğraf ve video çekebiliyor. Günümüzdeki telefonlara bakıldığında arka kamerası yeterli seviyede. Kullanıcımıza ön kamerasını sorduk ve ön kamerasını da beğendiğini öğrendik.

Şarj aleti ve kulaklık kalitesini sorduk kullanıcımıza ve memnun olduğunu söyledi.
Kullanıcımız şarj aletinden de kulaklıktan da memnun. Bu fiyata bu kadar oluyor düşüncesinde.

Gelelim cihazın genel performansına..
Google Play üzerindeki yüklediği bütün uygulamaları rahatlıkla açabildiğini öğrendik. İnternet hızının da gayet yeterli olduğunu 4.5 G desteği olduğunu da öğrenmiş olduk. Ekran büyüklüğü ve ekran kalitesi yeterli seviyede. Ekran büyüklüğü 5" ve orta büyüklükte bir telefon olduğu için gayet yeterli bir telefon.

Cihazın alındığı zamanlardaki performansı ile 8 ay sonraki performansında Android 6.0 Marshmallow gelene kadar değişikliğin olmadığını ama yeni sürüm geldikten sonra biraz yavaşladığını öğrendik. Oyun oynarken ve internette gezerken ne kadar ısındığını sorduğumuzda internette gezerken çok fazla ısınmadığını ama oyun oynarken oyunun görüntü kalitesine göre ve kapladığı alana göre ısınmalarda değişiklik olduğunu ve bu tarz yüksek özellik isteyen oyunlarda çok ısındığını hatta elle tutulamayacak seviyelere çıktığını belirtti. Kullanıcımızın telefonu Telpa garantili ve 8 aylık kullanımında hiç garantiye göndermemiş.

Telefonun şu özelliği daha iyi olsaymış dediğiniz bir eksiği var mı sorusunu yönelttiğimizde; biraz daha az ısınsaydı daha iyi olurdu cevabını aldık.

Telefonun kullanıcımız üzerinde bıraktığı etki kısaca şunlar;
- Yeterli performansa sahip.
- Kamera yeterli.
- Şarj ömrü yeterli.
- Telefonumdan memnunum günlük işlerimi karşılıyor. Telefonda çok fazla zaman geçiren çok oyun oynayan bir kişi için kullanıcımız telefonu önermiyor ama telefonu daha az kullanan kişiler için çok ideal bir telefon.

Kullanıcımıza eğer yeni bir telefon almak isteseydiniz bu telefonun marka ve modeli ne olurdu sorusunu yönelttiğimizde HTC One M9 cevabını aldık.