Muayene Öncesi Yapılması Gerekenler

1-) Randevu alınır. Randevu almak için buraya tıklayın.

2-) Aracın borcunun olup olmadığı kontrol edilmeli. Trafik cezası borcu için buraya, OGS kaçak geçiş cezası borcu için buraya tıklayın. Borcu olan aracın muayene işlemleri yapılamaz.

3-) Egzoz gazı emisyon ölçümü geçerli olmalı. Geçerli değilse aracınız ağır kusurlu sayılır.

4-) Gerekli belgeler yanınızda olmalı. Bu belgeler; Ruhsat, Trafik sigortası, Vekalet durumu kontrolü.

5-) Gerekli ekipmanlar aracınızda olmalı. Bu ekipmanlar; İlk yardım çantası, Üçgen reflektör, Yangın söndürme tüpü, Stepne, Çekme halatı, Aracın cinsine göre diğer ekipmanlar.

6-) Muayeneden önce bu maddelerin tamamının sorunsuz bir şekilde var olduğu tespit edilmeli.

 

Muayene Esnasında Yapılması Gerekenler

1-) Sıra alınmalı.

2-) Görevlilerin çağırması beklenmeli.

3-) Muayenede kontrol edilen noktaları bilmeli ve aracınızı bu noktalara göre hazır bulundurmalısınız. Muayene sırasında kontrol edilen noktaları öğrenmek için Araç Muayenesi Esnasında Kontrol Edilen Noktalar yazımızı okuyunuz.

4-) Muayene sonuç raporu görevli tarafından dinlenmeli ve sonuç raporuyla beraber diğer tüm evraklar eksiksiz teslim alınmalı.

 

Muayene Değerlendirmesi

1-) Kusursuz: Aracın, yapılan muayene sonrasında herhangi bir eksiğinin bulunmamasıdır.

2-) Hafif Kusurlu: Aracın, yapılan muayene sonrasında yeniden muayenesine gerek olmayan eksiğinin bulunmasıdır.

3-) Ağır Kusurlu: Aracın, yapılan muayene sonrasında tamire ihtiyaç duyulacak derecede eksiklerinin olmasıdır. Aracın bir ay içerisinde kusurlu sayıldığı bölgelerdeki tamir işlemleri araç sahibi tarafından yaptırılır ve aynı il sınırları içerisinde ücretsiz bir şekilde araç tekrar muayeneye tabi tutulur. Eksikler giderilmediği müddetçe muayene tamamlanmaz.

4-) Emniyetsiz: Aracın, yapılan muayene sonrasında can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği bakımından tehlike oluşturabilecek seviyede kusur ve eksiklerinin olmasıdır. Böyle bir durumda, aracın durumu Trafik Zabıtasına bildirilir. Aracın emniyetsiz olduğunu belirten rapor verilir. Aracın bir ay içerisinde kusurlu sayıldığı bölgelerdeki tamir işlemleri araç sahibi tarafından yaptırılır ve aynı il sınırları içerisinde ücretsiz bir şekilde araç tekrar muayeneye tabi tutulur. Eksikler giderilmediği müddetçe muayene tamamlanmaz.

 

Dikkat: Muayene tekrarı için verilen bir aylık zaman izin verilen tamir süresidir. Bu süre, aracı kullanan kişiye trafikte dolaşma hakkı tanımaz.Ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş araçlardan muayenesi Ağır Kusurlu veya Emniyetsiz sonuçlanan araçların muayene raporlarına "Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz" ifadesi yazılır.