Bu röportajımızda 7 ay kullanılmış olan Apple iPhone 5C modelini kullanıcısının dilinden anlatacağız. Röportajımıza okumaya başlamadan önce belirtmek istediğimiz bir şey var Apple iPhone 5C modeli ile iPhone 5 modelini aynı özelliklerde üretti. Bu iki modelin birbirinden iki farkı var. Birinci farkı kasada kullanılan malzeme ve kasanın tasarımı. İkinci farkı ise pil. iPhone 5C nin pili daha geniş olduğu için iPhone 5 modeline göre daha iyi bir deşarj süresi sağlıyor.

iPhone 5C nin teknik özelliklerine kısaca değinelim.
- 1 gb ram
- 16 ve 32 gb depolama hafızası
- 8 MP arka kamera, 1.2 MP ön kamera
- 4" IPS ekran
- 640 x 1136 326 ppi ekran çözünürlüğü
- 1510 mah pil
- 132 gram ağırlık
- 1.3 GHZ işlemci hızı

Apple, iPhone 5C modelini 2013 yılının Ekim ayında piyasaya sundu. Telefon çıktığında bir çok olumlu ve olumsuz eleştiri aldı. Bir kesim tasarımı ve kaliteyi beğenmesine rağmen bir kesimde Apple firmasının neden plastik telefon ürettiğini sorguladı ve kasa tasarımını sevmedi. Telefon ilk piyasaya sürüldüğünde iOS 7 sürümünü kullanıyordu. Kullanıcımızın telefonunda iOS 8 sürümü bulunuyor. 

Güncelleme konusunda Apple telefon ve tabletlerine yeterince ilgiyi gösteriyor. iPhone 5C, iOS 7 ile piyasaya sunuldu. Daha sonra iOS 8 güncellemesini aldı. Apple iOS 9 sürümünü de yakın tarihte yayınladı ve bu sürümü alacak olan modeller arasında iPhone 5C de yer alıyor.

Kullanıcımızla yaptığımız röportaja gelelim. Acaba iPhone 5C kullanıcımızda nasıl bir etki bırakmış.
Kullanıcımızın telefonunu 7 aydır kullanmakta olduğunu belirtmiştim. Peki bu kadar zamanda telefonda nasıl değişimler olmuş ve telefonundan memnun kalmış mı bu gibi soruların cevaplarına bakacağız. Şarj ömründen başlayalım. Telefonun şarjı yoğun kullanımda 1 günü rahatça tamamlayabiliyor. Ama telefon rahat bırakıldığı zaman deşarj süresi 2 güne yaklaşıyor. Kullanıcımızın telefonu 16 gb hafızaya sahip. Donma kasma durumuna gelecek olursak telefonda hiç bir şekilde donma kasma olmuyor. Uzun süreli kullanımda telefonun dış görünüşündeki yıpranmasının nasıl değiştiğini sorduk ve temiz kullanıldığında çok sağlam ve kaliteli bir kasa yapısı olduğunu, renklerinin çok canlı olduğunu, renkte solma olmadığını ve telefonun kasasını çok sevdiğini öğrendik.

Gelelim günümüzde çok önemli olan konulardan birine; Kamera.
iPhone kamera konusunda başarılı bir telefon daha üretmiş diyebiliriz. Kullanıcımız hem ön hem de arka kameradan memnun olduğunu belirtti. Telefon Full HD fotoğraf ve video çekebiliyor.

Şarj aleti ve kulaklık kalitesini sorduk kullanıcımıza ve memnun olduğunu söyledi.
Kullanıcımız kulaklığın ses kalitesini yeterli buluduğunu ve kulaklığın kablo kalitesinin çok iyi olmadığını belirtti. Şarj aletine gelecek olursak kullanıcımız gayet memnun olduğunu belirtti sağlam ve telefonu yaklaşık 90 dakikada 0 dan 100 e getirebiliyor ama USB kablosu uzun süreli kullanımda soyulmaya ve içindeki kablolar görünmeye başlıyor. Bu büyük bir sorun değil şarj aleti ve kulaklık garantiye dahil. Bu arada iPhone 5C de 1510 mah pil bulunuyor. 

Gelelim cihazın genel performansına..
Telefonun App Store üzerindeki bütün uygulamaları rahatlıkla açabildiğini öğrendik. İnternet hızının da gayet yeterli olduğunu ve 4.5 G desteği olduğunu da öğrenmiş olduk. Ekran büyüklüğü 4" olan telefonda ekran çözünürlüğü çok iyi. Kullanıcımız ekranın büyüklüğünden pek memnun değil. Biraz daha büyük olsa çok daha iyi olur düşüncesinde.

Cihazın alındığı zamanlardaki performansı ile 7 ay sonraki performansında hiç bir değişikliğin olmadığını kullanıcımızdan öğrenmiş olduk. Kullanıcımıza telefonun oyun oynarken ve internette gezerken ne kadar ısındığını sorduğumuzda internette gezerken çok fazla ısınmadığını ama oyun oynarken oyunun görüntü kalitesine göre ve kapladığı alana göre ısınmalarda değişiklik olduğunu ve bu tarz yüksek özellik isteyen oyunlarda çok ısınmadığını belirtti. Kullanıcımızın telefonu Genpa garantili ve kullanıcımız 7 aylık kullanımında telefonu hiç garantiye göndermemiş ama kulaklıktaki kablo temassızlığından dolayı kulaklığı garantiye vermiş. Kulaklık 3 iş gününde yenisi ile değişmiş. 

Telefonun şu özelliği daha iyi olsaymış dediğiniz bir eksiği var mı sorusunu yönelttiğimizde; ekranı biraz daha büyük olsa çok iyi olurdu cevabını aldık.

Telefonun kullanıcımız üzerinde bıraktığı etki kısaca şunlar;
- Hızlı ve donma kasma yaşanmayan bir telefon.
- Kamera yeterli.
- Şarj ömrü çok iyi.
- Hoparlör sesi biraz daha yüksek olsa daha iyi olurdu.

Bu telefonu almak isteyen kişilere tavsiye eder misiniz sorusuna cevabı ise şu şekilde;
Telefon çok güzel, seri çalışıyor, ısınmıyor, kamerası yeterli ama telefonu dolu dolu kullanan biri için tavsiye etmiyorum. Çünkü Apple ın hangi telefonunu alırsanız alın bilgisayara bağımlısınız. Bilgisayar olmadan telefona ne fotoğraf ne müzik ne de video yükleyemezsiniz. İnternetten müzik indiremezsiniz. Telefona uygulama kurarak müzik indirebilirsiniz ama uygulama silinince indirilen müziklerde gider. Bluetooth aracılığı ile veri aktarımı yapamazsınız ama bu çok büyük bir sorun değil. Müzik konusunda aklınıza hemen şu gelebilir; bu telefonda bluetooth ile veri aktarımı yoksa bizde müzikleri Whatssapp üzerinden yollarız. Bu sadece fikir olarak kalır. iOS buna da izin vermiyor. Bilgisayar haricinde hiç bir şekilde müzik yükleyemezsiniz telefon hafızasına ve telefon hafızasındaki müzikleri telefonun ayarlarıyla ve yazılımıyla oynamadan zil sesi yapamazsınız. Kısacası telefon sizi kısıtlıyor ama bunlar benim için problem değil müzikle videoyla fotoğrafla çok işim olmaz diyorsanız alınacak en iyi telefonlar arasında yer alıyor.

Kullanıcımıza eğer yeni bir telefon almak isteseydiniz bu telefonun marka ve modeli ne olurdu sorusunu yönelttiğimizde LG nin tasarımını çok beğendiğini ve yeni bir telefon almak istese alacağı telefonların LG G4 ve LG V10 modelleri olduğunu belirtti.