Bu yazımızda sizlere SSD nin ve bilgisayardan çıkardığımız HDD harddiskin laptopa nasıl takıldığından bahsedeceğiz. Yazımız her ne kadar laptop üzerine yazılmış olsa da benzer işlemlerle masaüstü bilgisayarınıza da bu yolla SSD takabilirsiniz.

 

SSD (Solid State Disk) nedir?

SSD, klasik depolama ünitelerinin yerine geçip, onlarla aynı işi yapabilen bir çeşit depolama teknolojisidir.

 

SSD ne işe yarar?

SSD, işletim sisteminizin daha hızlı açılmasına, daha hızlı veri aktarımına, daha güvenli bir depolama birimine ve daha zor yorulan bir bilgisayara sahip olmanıza yardımcı olur.

 

SSD Dizüstü Bilgisayara Nasıl Takılır?

İlk olarak alacağınız SSD nin en az 120 gb (gigabayte) olmasını tavsiye ederiz. Sebebi ise kurulacak olan programlar, indireceğiniz dosyalar, kuracağınız oyunlar kısacası bütün işlemlerinizi SSD ile gerçekleştireceksiniz. SSD ile birlikte beraber almanız gereken bir parça daha var oda bilgisayarınıza uygun kalınlıkta CD-ROM yerine takılacak olan HDD yuvası. CD-ROM un kalınlığına göre 9.5 mm ya da 12.7 mm olarak HDD yuvasını seçmemiz gerekiyor. Bilgisayarımızdan çıkarmış olduğunuz HDD yi HDD yuvası vasıtası ile CD-ROM un yerine takacağız.

 

1-) İlk olarak bilgisayarın alt kısmını sökerek HDD nin bulunduğu yere ulaşıyoruz.

 

2-)HDD yi yerinden söküyoruz.

 

3-) HDD nin kablosunu dikkatli bir şekilde çıkarıyoruz.

 

4-)HDD yi koruyucu demirden ayırıyoruz.

   

 

5-) HDD yi çıkardığımız koruyucu demire SSD yi vidalıyoruz.

 

6-) SSD yi, HDD den çıkardığımız kablo aracılığı ile bilgisayarımıza takıyoruz ve SSD yi bilgisayarımıza vidalıyoruz. Ardından bilgisayarımızın arka kapağını da kapatıyoruz.

      

 

7-) SSD yi bilgisayara monte etme işlemi bitti. Sırada işimiz SSD ye dilediğimiz işletim sistemini kurmak. Bizim elimizde orijinal Windows 7 Home Basic olduğu için biz bu sistemi kurduk ama orijinal olmasaydı kullanım kolaylığı, bütün programları desteklemesi, oyun ve diğer programlarda framework hatası vermemesi, stabil ve bütün fonksiyonları oturmuş düzenli çalışan bir işletim sistemi olması nedeniyle yine Windows 7 kurardık.

   

 

8-) İşletim sistemimizi kurduktan sonra sıra geldi son işlem olan HDD yi bilgisayarımıza takma işine. HDD yi bilgisayarımıza takmak için CD-ROM dan vazgeçmek zorundayız. CD takacağımız zaman ise HDD yuvasını söküp yerine CD-ROM u takmak zorundayız ya da harici CD-ROM almak zorundayız. Bilgisayarımızda bir ODD vidası bulunuyor bazı bilgisayarlarda görünür bir yerlerde bazı bilgisayarlarda ise arka kapağı söktüğümüzde bulabiliriz. Bizim bilgisayarımızda arka kapak söküldüğünde karşımıza çıkıyor. ODD vidasını bulup sökerek CD-ROM u yerinden çıkarabiliriz.

 

9-) CD-ROM un vidasını söktükten sonra CD-ROM u çekip çıkarıyoruz. CD-ROM un arkasında bilgisayar ile CD-ROM un bağlanma vidasının takıldığı bir demir parçası bulunuyor. O demir parçasını söküp HDD yuvasının arkasına takıyoruz.

     

 

10-) Harddiskimizi HDD yuvasına yerleştiriyoruz ve vidalarını sıkarak HDD yi yuvaya sabitliyoruz.  

   

 

11-) CD-ROM dan bilgisayar uyumlu kapağı sökerek HDD yuvasına takıyoruz. Bu sayede bilgisayarın görüntüsünü de bozmamış oluyoruz. Kapağı sökerken ve takarken kapağın tırnaklarını kırmamak için dikkatli olmalıyız. Kapağı HDD yuvasına taktıktan sonra HDD yuvasını CD-ROM u söktüğümüz yere dikkatlice takıyoruz ve vidasını takıp bilgisayarın arka kapağını kapatıyoruz.

         

 

12-) Bilgisayarımıza SSD ve HDD takma işleminin sonuna geldik. Şimdi son iş olarak bilgisayarın sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğiz. Bilgisayara tıkladığımızda karşımızda toplamda 3 adet depolama birimi gelmelidir. Ben iki kez format attığım için 4 tane oldu sistem ayrıldı birimini sileceğim ve benimki de üçe düşecek.

 

Bu ekranı da sorunsuz bir şekilde görüyorsanız bilgisayarınız SSD ile sorunsuz çalışıyor demektir. SSD taktıktan sonra bilgisayarınızda çok fazla ısınma ve sürekli fan çalıştırma sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunun çözümünü de Bilgisayarda Isınma Sorununun Çözümü yazımızda bulabilirsiniz.