Bu röportajımızda 16 ay kullanılmış olan Apple iPhone 5S modelini kullanıcısının dilinden anlatacağız.
iPhone 5S in teknik özelliklerine kısaca değinelim.
- 1 gb ram
- 16 , 32 ve 64 gb depolama hafızası
- 8 MP arka kamera, 1.2 MP ön kamera
- 4" IPS ekran
- 640 x 1136 326 ppi ekran çözünürlüğü
- 1560 mah pil
- 112 gram ağırlık
- 1.3 GHZ işlemci hızı

Apple, iPhone 5S modelini 2013 yılının Eylül ayında tanıttı. Telefon çıktığında tasarımıyla, özellikleriyle ve parmak izi okuma özelliği ile büyük ilgi gördü. Telefon ilk piyasaya sürüldüğünde iOS 7 sürümünü kullanıyordu. Kullanıcımızın telefonunda iOS 9.2 sürümü bulunuyor. 

Güncelleme konusunda Apple telefon ve tabletlerine yeterince ilgiyi gösteriyor. iPhone 5S, iOS 7 ile piyasaya sunuldu. Daha sonra iOS 8 güncellemesini aldı ve ardından iOS 9 sürümünü de yakın tarihte aldı.

Kullanıcımızla yaptığımız röportaja gelelim. Acaba iPhone 5S kullanıcımızda nasıl bir etki bırakmış.

Kullanıcımızın telefonunu 16 aydır kullanmakta olduğunu belirtmiştim. Peki bu kadar zamanda telefonda nasıl değişimler olmuş ve telefonundan memnun kalmış mı bu gibi soruların cevaplarına bakacağız. Şarj ömründen başlayalım. Telefonun şarjı yoğun kullanımda yarım günde bitiyor. Ama telefon rahat bırakıldığı zaman deşarj süresi 1 güne ulaşıyor. Kullanıcımızın telefonu 16 gb hafızaya sahip. Donma kasma durumuna gelecek olursak telefonda hiç bir şekilde donma kasma olmuyor. Uzun süreli kullanımda telefonun dış görünüşündeki yıpranmasının nasıl değiştiğini sorduk ve temiz kullanıldığında çok sağlam ve kaliteli bir kasa yapısı olduğunu, telefonun kasasını çok sevdiğini öğrendik.

Gelelim günümüzde çok önemli olan konulardan birine; Kamera.

iPhone kamera konusunda başarılı bir telefon daha üretmiş diyebiliriz. Kullanıcımız hem ön hem de arka kameradan memnun olduğunu belirtti. Telefon Full HD fotoğraf ve video çekebiliyor.

Şarj aleti ve kulaklık kalitesini sorduk kullanıcımıza ve memnun olduğunu söyledi.

Kullanıcımız kulaklığın ses kalitesini yeterli buluduğunu ve kulaklığın kablo kalitesinin iyi olmadığını belirtti. Kulaklığın çok fazla arızalandığını kaç kez garantiye gönderdiğini sayamadığını da ekledi. Şarj aletine gelecek olursak kullanıcımız gayet memnun olduğunu belirtti sağlam ve telefonu yaklaşık 1 saatte 0 dan 100 e getirebiliyor ama USB kablosu uzun süreli kullanımda soyulmaya ve içindeki kablolar görünmeye başlıyor. Bu büyük bir sorun değil şarj aleti ve kulaklık garantiye dahil. Bu arada iPhone 5S de 1560 mah pil bulunuyor.

Gelelim cihazın genel performansına..

Telefonun App Store üzerindeki bütün uygulamaları rahatlıkla açabildiğini öğrendik. İnternet hızının da gayet yeterli olduğunu ve 4.5 G desteği olduğunu da öğrenmiş olduk. Ekran büyüklüğü 4" olan telefonda ekran çözünürlüğü çok iyi. Kullanıcımız ekranın büyüklüğünden memnun ama biraz daha büyük olsa daha iyi olabilirdi düşüncesinde.

Cihazın alındığı zamanlardaki performansı ile 16 ay sonraki performansında hiç bir değişikliğin olmadığını kullanıcımızdan öğrenmiş olduk. Kullanıcımıza telefonun oyun oynarken ve internette gezerken ne kadar ısındığını sorduğumuzda internette gezerken çok fazla ısınmadığını ama oyun oynarken oyunun görüntü kalitesine göre ve kapladığı alana göre ısınmalarda değişiklik olduğunu ve bu tarz yüksek özellik isteyen oyunlarda çok ısındığını belirtti. Kullanıcımızın telefonu Genpa garantili ve kullanıcımız 16 aylık kullanımında telefonu 2 kez garantiye göndermiş ve garanti servisinden memnun kalmış. Telefonun kulaklığı her arızalandığında garantiden ücretsiz olarak değişmiş.

Telefonun şu özelliği daha iyi olsaymış dediğiniz bir eksiği var mı sorusunu yönelttiğimizde; ekranı biraz daha büyük olsa ve telefon daha az ısınsa daha iyi olurdu cevabını aldık.

Telefonun kullanıcımız üzerinde bıraktığı etki kısaca şunlar;

- Hızlı ve donma kasma yaşanmayan bir telefon.
- Kamera yeterli.
- Şarj ömrü kötü.
- Çok ısınıyor.
- Parmak izi okuma özelliği çok iyi.

Bu telefonu almak isteyen kişilere tavsiye eder misiniz sorusuna cevabı ise şu şekilde;

Telefon çok güzel, seri çalışıyor, parmak izi okuma özelliği var, kamerası yeterli, ekran çözünürlüğü çok iyi, tasarımı çok iyi ve sayamadığım bir çok güzel yönleri var. Alacak olan kişilere kesinlikle tavsiye ederim.

Kullanıcımıza eğer yeni bir telefon almak isteseydiniz bu telefonun marka ve modeli ne olurdu sorusunu yönelttiğimizde Apple ın telefonlarını sevdiğini, iOS un çalışma hızını ve görselliğini beğendiğini ve Apple ın tasarımlarını sevdiğini belirtti. Bu sebeplerden dolayı sıradaki alacağı telefonun iPhone 6S veya 6S den sonra çıkacak olan telefonlar olduğunu söyledi.