Bu röportajımızda 10 ay kullanılmış olan Samsung Galaxy Grand 2 modelini kullanıcısının dilinden anlatacağız.

Grand 2 nin teknik özelliklerine kısaca değinelim.
- 1.5 gb ram
- 8 gb depolama hafızası
- 8 MP arka kamera, 1.9 MP ön kamera
- 5.2" TFT LCD IPS ekran
- 1280 x 720 HD 280 ppi ekran çözünürlüğü
- Snapdragon 400 işlemci
- 2600 mah pil
- 163 gram ağırlık
- 64 gigayabte kadar Micro SD kart desteği.
- 4 çekirdekli 1.2 GHZ  işlemci hızına sahip.

Samsung, Grand 2 modelini 2014 yılının Şubat ayında piyasaya sundu. Telefon çıktığında fiyatı ve özellikleri ile sevildi. Telefon ilk piyasaya sürüldüğünde Android 4.3 Jelly Bean sürümünü kullanıyordu. Daha sonra 4.4 Kitkat güncellemesini aldı. Kullanıcımızın telefonunda 4.3 Jelly Bean sürümü bulunuyor. Cihaz Android 5.0 Lollipop güncellmesini almayacak.

Kullanıcımızla yaptığımız röportaja gelelim. Acaba Grand 2 kullanıcımızda nasıl bir etki bırakmış.
Kullanıcımızın telefonunu 10 aydır kullanmakta olduğunu belirtmiştim. Peki bu kadar zamanda telefonda nasıl değişimler olmuş ve telefonundan memnun kalmış mı? Bu gibi soruların cevaplarına bakacağız. Şarj ömründen başlayalım. Telefonun şarjı yoğun kullanımda 1 güne yakın deşarj süresi sağlıyor. Kullanıcımızın telefonu 8 gb hafızaya sahip. Donma kasma durumuna gelecek olursak bu cihazda alındığından beri donma ve kasma problemleri yaşanıyormuş. Uzun süreli kullanımda telefonun dış görünüşündeki yıpranmasının nasıl değiştiğini sorduk ve temiz kullanıldığında bir sorun olmuyor cevabını aldık.

Gelelim günümüzde çok önemli olan konulardan birine; Kamera.
Cihaz fiyatına ve üretildiği döneme göre yeterli bir kamera performansı sergiliyor. Telefon HD fotoğraf ve video çekebiliyor. Günümüzdeki telefonlara bakıldığında kamerası geride kalıyor. Kullanıcımıza ön kamerasını sorduk ve ön kamerasından da memnun olduğunu öğrendik. 

Şarj aleti ve kulaklık kalitesini sorduk kullanıcımıza ve memnun olduğunu söyledi.
Kullanıcımız kulaklığın ses kalitesini beğendiğini ve kulaklığın kablo kalitesinin de iyi olduğunu belirtti. Şarj aletine gelecek olursak kullanıcımız gayet memnun olduğunu belirtti sağlam ve telefonu yaklaşık 2.5 saatte 0 dan 100 e getirebiliyor. Bu arada Grand 2 modelinde 2600 mah pil bulunuyor.

Gelelim cihazın genel performansına..
Cihazın Google Play üzerindeki yüklenen bütün uygulamaları açabildiğini öğrendik. İnternet hızının da yeterli olduğunu ama 4.5 G desteği olmadığını da öğrenmiş olduk. Ekran büyüklüğü ve ekran kalitesi üretildiği döneme göre iyi durumda olan Grand 2 1280 x 720 P ekran kalitesi ile gayet yeterli düzeyde ve ekranın güç tüketimi rahatsız edici değil. Ekran büyüklüğü 5.2" olan telefonun kullanımı rahatsızlık vermiyor. Grand 2 modelinde arka kapak açılıyor ve batarya çıkabiliyor.

Cihazın alındığı zamanlardaki performansı ile 10 ay sonraki performansında çok büyük bir değişikliğin olmadığını hatta neredeyse aynı olduğunu belirten kullanıcımız ik günden beri yavaş ve donma kasma yaşanıyor dedi. Oyun oynarken ve internette gezerken ne kadar ısındığını sorduğumuzda rahatsız edici şekilde ısınmadığını belirtti. Kullanıcımız telefonunu 10 aylık kullanımında hiç garantiye göndermemiş.

Telefonun şu özelliği daha iyi olsaymış dediğiniz bir eksiği var mı sorusunu yönelttiğimizde; kamerası daha iyi olsaymış bir de donma sorunu olmasaymış daha güzel olurdu cevabını aldık ve kullanıcımız bu telefonu almak isteyen kişilere tavsiye etmiyor.

Telefonun kullanıcımız üzerinde bıraktığı etki kısaca şunlar;
- Donma kasma yaşanıyor.
- Kamera daha iyi olabilirdi ama fiyatına göre yeterli.
- Şarj ömrü daha iyi olabilirdi ama büyük bir sorun yaratmıyor.
- Kullanıcımız telefonundan memnun günlük işlerini karşılıyor.

Kullanıcımız telefonunda kılıf ve jelatin kullanıyor. Bu sayede telefon 10 aylık kullanımda hiç yıpranmamış.


Kullanıcımıza eğer yeni bir telefon almak isteseydiniz bu telefonun marka ve modeli ne olurdu sorusunu yönelttiğimizde iPhone 6 alırdım cevabını aldık.