Bu röportajımızda 18 ay kullanılmış olan bir akıllı cihazı yani LG nin bir zamanlar sihirli tuş özelliğini ilk kez tanıttığı G2 modelini kullanıcısının dilinden anlatacağız.

G2 nin teknik özelliklerine kısaca değinelim.
-Telefonda 2 gb ram bulunuyor. 
-G2 modelinin 16 ve 32 gb lık iki farklı hafıza seçeneği bulunuyor
-13 MP arka kamera
-5.2" Full HD IPS Ekran
-Sihirli tuş ve ince çerçeve kalınlığı
-1920x1080 424 ppi ekran çözünürlüğü
-Snapdragon 800 işlemci
-3000 mah pil
- Knock On

LG G2 modelini 2013 yılının Eylül ayında satışa sundu. G2 modeli LG nin yükselme dönemine ve markanın daha iyi tanınmasına neden oldu. Telefon ilk çıktığı zaman üzerinde yazılım olarak Android 4.2 Jelly Bean vardı. Bu yazılım LG G2 için çok iyi bir performans sergilemiyordu. İlerleyen dönemlerde telefon 4.4 KitKat sürümü aldı. KitKat sürümü ile telefonda gözle görülür bir performans artışı, kamera iyileştirmesi, şarj ömrünün uzatılması gibi yenilikler gözlemlendi. 2015 yılında Android 5.0 Lollipop tanıtıldı ve G2 modelinede bu sürüm LG PC Suite programı üzerinden yayınlandı. 2016 yılında Android 6.0 Marshmallow güncellemesini alacağı söyleniyor. G2 modeli şu an 5.0.2 yazılımını kullanıyor.


Günümüzde kullanılmakta olan 5.0 Lollipop güncellemesinden bahsedelim.
Telefona gelen Android 5.0 güncellemesi telefonu menü ve içerik olarak G3 modeline benzetti. Bazı G2 kullanıcıları bu yazılımdan çok memnun kaldılar görsel değişiklik telefonun havasını baştan aşağı değiştirdiği için. Bunun aksine bazı kullanıcılar da şarj ömrünün kısalmasından şikayetçi oldular ve bu memnun olmayan bazı kullanıcılar Android 4.4 KitKat sürümüne geri döndüler. Röportaj yaptığımız kullanıcının telefonu 5.0 Lollipop sürümünü kullanıyor. Ve gayet memnun olduğunu farklı ve renkli bir arayüzünün olduğunu özellikle belirtiyor. Güncellemeden sonra performansta iyileştirmeler olduğunu ve kameranın biraz daha iyileştirildiğini belirtti. Ama kullanıcımız şarj ömrünün azda olsa kısaldığını özellikle belirtmeden geçmedi. 

Kullanıcımızla yaptığımız röportaja gelelim. Acaba G2 kullanıcımızda nasıl bir etki bırakmış.
Kullanıcımızın telefonunu 18 aydır kullanmakta olduğunu belirtmiştim. Peki bu kadar zamanlarda telefonda nasıl değişimler olmuş ve telefonundan memnun kalmış mı bu gibi soruların cevaplarına bakacağız şimdi. Şarj ömründen başlayalım. Telefonun şarjı yoğun kullanımda 1 günü rahatlıkla çıkarabiliyor. Ama telefon rahat bırakıldığı zaman 2 günü geçebiliyor deşarj süresi. Donma kasma durumuna gelecek olursak telefonun hafızası 16 gb olduğu için hafızası çabuk dolabiliyor bu sebepten dolayı hafıza dolduğunda aralıklarla hafif takılmalar yaşadığını belirtti kullanıcımız. Uzun süreli kullanımdaki telefonun dış görünüşündeki yıpranmasının nasıl değiştiğini sorduk. Aldığımız cevap beklenen türden bir cevaptı. Tamamen kullanımla alakalı olduğunu söyledi kullanıcımız. Bu telefonun bazı kronik sorunları olduğunu öğrendik. Mesela bu telefon çok ısındığı zaman ekran sararması sorunu olduğunu öğrendik. Garantiye verildiğinde ön panel değişiyor ve sıfır bir kasa ve ekrana sahip oluyorsunuz. Arka kapak değişmiyor malesef. Arka kapakta da bir kronik sorunumuz var LG logosu ve yazısı yapıştırma olduğundan dolayı belli bir süre sonra düşüyor. Kullanıcımızın telefonundaki yazı ve logo düşmüş ve telefon yaklaşık 1 yılını doldurduğunda düştüğünü belirtti. LG telefonlarının hepsinde olan ısınma sorunu G2 modelindede yer alıyor.

Gelelim günümüzde çok önemli olan konulardan birine; Kamera.
Telefon tam bir fiyat performans telefonu olduğu için fiyatına göre ve aynı dönemde üretilmiş telefonlara göre gayet yeterli bir kameraya sahip. Full HD fotoğraf ve video çekebiliyor. Günümüzdeki telefonlara bakıldığında kamerası geride kalıyor. Özellikle gece çekimlerinde çok kötüleşebiliyor. Kullanıcımız arka kameradan genel anlamda memnun ama gece çekimlerini hiç beğenmiyor. Kullanıcımıza ön kamerasını sorduk ve ön kamerasının daha iyi olmasını isterdim cevabını aldık. G2 den önceki telefonu İphone 5C olduğu için ön kamerasını çok beğenmiyor. 

Şarj aleti ve kulaklık kalitesini sorduk kullanıcımıza ve memnun olduğunu söyledi.
Kullanıcımız kulaklığın ses kalitesini çok beğendiğini ve kulaklığın kablo kalitesinin çok iyi olduğunu belirtti. LG, G2 modelinde Quatbeat 2 kulaklığını kullandı ve gerçekten çok performanslı ve bass seviyesi çok iyi bir kulaklık. Şarj aletine gelecek olursak kullanıcımız gayet memnun olduğunu belirtti sağlam ve telefonu yaklaşık 2 saatte 0 dan 100 e getirebiliyor. Bu arada G2 de 3000 mah pil bulunuyor. Ama kullanıcımız şarj aleti ve kulaklıktan memnun olmadığı bir konuyu da söyledi. Beyaz renk şarj aleti ve kulaklığın çok çabuk kirlendiğini belirtti bizlere.

Gelelim cihazın genel performansına..
Google Play üzerindeki yüklediği bütün uygulamaları rahatlıkla açabildiğini ve yüksek kalite isteyen oyunları rahatça açabildiğini öğrendik kullanıcımızdan. İnternet hızının da gayet yeterli olduğunu ve 4.5 G desteği olduğunu da röportajımızda öğrenmiş olduk. Ekran büyüklüğü ve ekran kalitesi üretildiği döneme ve günümüze göre çok iyi durumda olan G2 1920x1080 P ekran kalitesi ile gayet yeterli düzeyde. Ekran büyüklüğü 5.2" ve orta büyüklükte bir telefon olduğu için gayet yeterli bir telefon. Telefonun kenar çıtaları çok küçük tutulduğu için, üstten ve alttan da küçük olduğu için estetik olarak güzel ve ele çokta büyük gelmeyen bir kasaya sahip. 

Cihazın alındığı zamanlardaki performansı ile 18 ay sonraki performasında çok büyük bir değişikliğin olmadığını hatta neredeyse aynı olduğunu belirtti kullanıcımız. Oyun oynarken ve internette gezerken ne kadar ısındığını sorduğumuzda internette gezerken ısınmadığını ama oyun oynarken oyunun görüntü kalitesine göre ve kapladığı alana göre ısınmalarda değişiklik olduğunu ve en iyi oyunda bile rahatsız edici derecelerde ısınma olmadığını belirtti.

Kullanıcımızın telefonu LG distribütör garantili ve genel anlamda garanti servisinden memnun olduğunu belirtti. Büyük garanti servislerinin çok iyi ilgilendiğini ama küçüklerin çok fazla ilgilenmediğini belirtti. Garantiden iki kez ekran değişimi ve bir kez pil değişimi gerçekleşmiş. Eğer bir kez daha telefonun parça değişimi gerçekleşecek bir sorunu olursa telefonun yenisi geleceğinin belirtti kullanıcımız.

Kullanıcımıza eğer yeni bir telefon almak isteseydiniz bu telefonun marka ve modeli ne olurdu sorusunu yönelttiğimizde LG den başka hiç bir telefon almak istemediğini ve alacağı telefonların modelinin G4 ve V10 modelleri olduğunu belirtti.